

Vakuumpakker
NOD vakuumpakkeren er en uundværlig tilføjelse til køkkenet i den madsvinds bevidste husholdning. Ved at pakke maden i lufttætte poser beskytter du den mod bakterier, skimmelsvamp og fryseforbrændinger, hvilket betyder at maden holder sig frisk længere.
Vakuumpakkeren har et kompakt og stilrent design, der nemt passer ind i køkkenet. Den har en knap, der kombinerer vakuumfunktionen og forsegling, så du hurtigt og nemt kan pakke maden. Du kan vælge mellem vakuumplastruller og færdiglavede poser.
Tips:
Hvis du bruger en rulle: Husk at forsegle enden, før du skærer rullen til den ønskede længde.
Hvis du skal vakuumpakke mad med væske i: Husk at have ekstra god margin mellem råvaren og vakuumpakkeren og hæng posen ud over kanten for at undgå, at væske suges ind i maskinen.
Hvis du skal vakuumpakke noget til sous vide, kan det være en god idé at dobbeltpose ingredienserne. Det gælder især, hvis du skal tilberede stykket kød med ben, da ben nemt kan punktere posen.
Mere information om Vakuumpakker
- Mærker: Nod
- Kategori: Vakuumpakker
- Artikelnummer58388
- Garanti: 3 år
- Bredde:6 cm
- Højde:6 cm
- Længde:38 cm
- Vægt:0.49 kg
Monica
4 måneder siden
Mats
4 måneder siden
Emil
6 måneder siden
Vigtig info til nye købere. Denne vakuumpakker kan kun bruge færdigposer. Altså ruller, som man klipper til selv, og som er åbne i begge ender, kan ikke bruges med denne, da den ikke har en separat "forseglings" funktion. Brugsanvisningen stemmer ikke helt overens med produktets funktion. Det er en helt ok vakuumpakker med god sugeevne for sin meget kompakte størrelse. Et godt supplement til køkkenbordet.
Una
8 måneder siden
Release-knappen var bare lidt svær at forstå ved første forsøg, men ellers et godt produkt ☺️ tror jeg. Det er første gang, jeg prøver sådan noget.
danial
2 år siden
Hvordan skifter man mellem funktionen at suge luft ud og at forsegle? Der er kun 1 knap på maskinen, og brugsanvisningen siger, at man skal trykke på en knap, der hedder Vac&seal, men der er jo ingen knap, der hedder det.
Anette Kristina
2 år siden
Lille, praktisk, men ak så dårlig kapacitet. Meget skuffet.
Tommy
2 år siden
Rigtig god sugeevne, det er perfekt
Maja
2 år siden
Alt fungerer godt. Det går ikke særlig hurtigt, men jeg er tilfreds, da jeg pakker mindre mængder tør og frisk mad. Jeg synes, at pris-kvalitetsforholdet er berettiget.
Marcus
2 år siden
Godt produkt til prisen 👍
Unn
2 år siden
Lille praktisk ting, der gør det, den skal. God til hjemmebrug!!


