
Slibesten #220/1000 med to fixturer
Slibesten #220/1000 med to fixturer
Denne dobbeltsidede slibesten kan rette op på dine gode knive, som begynder at være sløve. Først slibes kniven mod den grove side (#220) for at skærpe kniven og fjerne småskader. Herefter anvendes den mere finkornede side (#1000), så kniven bliver så skarp som ny.
Det er ikke svært at bruge stenen. Med stenen følger også to såkaldte slibe-fixturer, som fastsættes på kniven og bruges til at fastholde kniven i den rigtige vinkel, når den slibes mod stenen (10-15 grader). OBS. kniv medfølger ikke.
- En elegant dobbeltsidet slibesten
- Kan rette op på skader og sløvhed
- Hjælpemidler medfølger
Mere information om Slibesten #220/1000 med to fixturer
Thomas
3 år siden
Det er det bedste produkt jeg har prøvet blandt mange, og endelig fået mine knive up to date.
Evald
3 år siden
Minio sharp 220/1000. Skide godt! Har slebet alle køkkenknive og jagtknive, de har aldrig været så skarpe! Og det går hurtigt!
Rasmus
3 år siden
240 fungerer godt til at slibe råæg frem på en sløv kniv, og 1000 gør kniven brugsvass. Hvis man vil have en ”barberbladsskarp” kniv, så skal man også bruge en polersten og evt. strigel. Stenen gør hvad man forventer af den på en fortræffelig måde!
Birger
4 år siden
Som grundlag for at begynde med vandslibesten er dette ikke noget at overveje. Køb den, bedre end dette kan jeg svært se, at man kan få.
Thomas
5 år siden
Perfekt
Björn
5 år siden
Fungerer rigtig godt. Har aldrig slebet ordentligt før, men med de medfølgende afstande lykkedes det mig at få en bedre skarphed end med noget andet slibeværktøj, jeg tidligere har brugt. Dette på første forsøg!